SULAMA SUYU ANALİZ ve TALEP FORMU

Sulama Suyu Analizleri İçin Örnek Alma

Bitkilerin normal gelişmesi için gerekli olan fakat doğal yollarla karşılanamayan suyun; zamanında, bitkinin istediği miktarda ve uygun biçimde toprağa verilmesine sulama denir.

Sulama suyundaki başlıca sorunlar tuzluluk, zehirlilik, ağır metaller ve geçirgenlik sorunudur. Bu nedenle laboratuvar analizleri sonunda uygun oldukları saptanan sular güvenle kullanılır.

Sulama suları sulandığı kaynaklara göre numune alım şekilleri farklıdır;

  • Akarsularda suyun durgun olmayan hızlı akan yerinden 1-1,5 litre arası su alınır ve numune kabına konur.
  • Su kaynağı kuyu ise tulumba veya pompa 15–20 dakika çalıştırılır ve numune kabı 4-5 kez aynı su ile yıkanır. Daha sonra 1-1,5 litre numune kabına alınır.
  • Su kaynağı göl veya bekleyen bir kaynak ise kaynağın ortasında ve iki faklı derinlikte (yüzey ve 50-100cm arasında) numune kabı aynı suyla 4-5kez çalkalanır ve 1-1,5 litre numune kabına alınır. Alınan tüm örnekler cam ya da plastik kapta, ağzı iyice kapatılarak ve üzeri etiketlenerek laboratuvara gönderilir.
    • Su örneğinin alınması ile laboratuvarda analizi arasında geçen zamanın mümkün olduğu kadar kısa olmasına önem verilmelidir. Çünkü kimyasal ve biyolojik aktiviteler sonucu meydana gelebilecek değişimler, su örneğinin bileşimini değiştirebilirler. Bu durum suyun toplam sertliği ve kalsiyum miktarının azalmasına neden olur.


Hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi ve talepleriniz için lütfen iletişime geçiniz.